Svět online je plný nástrah a ty základní druhy jsme si již popsali. Pokuste se vžít do následující situace. Jednoho krásného dne zjistíte, že ve složkách na svém disku máte podivné černé obrázky. Co to jen může být? Zkusíte restartovat počítač. Ale je to tam pořád. Potřebujete rychle vytisknout dokument, který jste včera po týdnech práce dokončili, ale on nejde najít. Z počítače prostě z ničeho nic zmizel. Nevíte jak to vypadá? Například takto:
Jediné, co Vám zůstalo, je hláška počítačových vyděračů „Pošlete nám okamžitě 500$ v bitcoinech, jinak svá data už nikdy neuvidíte.“. Bude se Vám chtít platit? A důvěřovat, že vyděrači opravdu dodrží svůj slib? Nebo obětujete všechny svoje důležité dokumenty a cenné rodinné fotografie?
Bohužel ne. Podobné chvíle hrůzy zažilo v uplynulých dnech mnoho uživatelů PC. Já osobně jsem řešil více než čtyři případy. Každý servisní zásah zabral okolo 27 hodin času. Práce se v tomto případě provádí ve dvou krocích. Odstranění červa, přeinstalování aplikací a obnova dat. V tomto případě je ale obnova dat bez záložních souborů zcela nemožná.
Mnoho lidí o nástrahách které jsme si popsali ani netuší a proto dosud nijak nechrání své počítače, nebo se spoléhají na antivirus zdarma, který jim do počítače nainstaloval prodejce. Jenomže to často bývá zkušební zkušebního verze antivirového programu zdarma, kterou po uplynutí zkušebního období nezakoupí a na další ochranu již zapomenou. Případně se domnívají, že Microsoft přeci dodává do systému Windows zadarmo ten Windows Defender, tak vlastně antivirus zdarma mají. Ale opravdu zafunguje tento původně antispywarový software na všechny hrozby?
Windows Defender je základní ochranný obal Windows a funguje v jednoduchosti tak, že na základě databáze potvor kontroluje, jestli nějaká jemu známá potvora nechce vlézt do Vašeho počítače. Pokud jí v databázi má, tak Vás na to upozorní. Chce to jen mít Windows Defender zapnutý a povolené automatické aktualizace. Neuniknou mu pak známé verze adware i spyware. Bohužel bez aktuální databáze Vás neumí ochránit.
Problém nastane, když se spyware při instalaci aplikace převlékne nebo ukryje. Takový spyware je naprogramován tak, že se spustí a začne škodit až při vzniku nějaké události, nebo po nějakém čase. Tím, že je jeho kód skrytý nebo pozměněný, tak ho Windows Defender při porovnávání se známými kódy neodhalí a tudíž nezastaví. Stejně tak Windows Defender neodhalí viry na Windows 7 a starších, protože na nich to antivirový program není. To až ve Windows 8 byl Windows Defender obohacen o virové detekce..
Programy, které se chovají podezřele, potřebujeme hlídat pořádným nástrojem. Takový nástroj musí poskytovat minimálně ochranu proti:
– známým virům (Antivirus s databází známých hrozeb)
– neznámým virům (Antivirus s heuristickou analýzou)
– průniku viru do emailového klienta (Antivirus s kontrolou POP3 a SMTP serverů)
– nevyžádanému přístupu do systémových oblastí počítače (Firewall)
– nevyžádanému síťovému provozu (Firewall)
– skrytým hrozbám (Anti rootkit)
Já jako pořádné kladivo na všechny typy záškodnického software používám produkty Norton již od roku 2000. V průběhu let doznaly značných změn k lepšímu. Zejména co se týká úspěšnosti detekce a možností odstranění závadného software z počítače.
Řešení Norton Security je také volbou číslo jedna podle testu internetového časopisu PC Advisor z 19. ledna 2016. Toto řešení v sobě skrývá antivirus, firewall, antispyware, detekci root kitů, kontrolu příchozí pošty pro poštovní klienty, ochranu vaší identity na internetu, online transakcí a také umí zabezpečit zařízení s operačním systémem Android. V edici Premium navíc umožňuje zálohovat Vaše soubory do zabezpečeného úložiště o velikosti 25GB.
Opravdu si nemůžete dovolit dát 74 Kč měsíčně (2,46 Kč denně) za jedno z nesolidnějších zabezpečení Vašich dat na trhu? Pokud máte v domácnosti více počítačů, tabletů a mobilních telefonů, tak cena na zabezpečení jednoho takovéhoto zařízení klesne ještě více. Dobře, nebudu Vás přemlouvat. Máte jistě své důvody. Pro základní ochranu Vám antivirus zdarma poslouží, ale pouze za určitých podmínek. Rozšířené možnosti ochrany jsou u většiny těchto nástrojů za poplatek.
Panda antivirus 2016
http://www.pandasecurity.com/czechia/homeusers/solutions/free-antivirus/
Avira 2016
http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus
BitDefender
http://www.bitdefender.com/solutions/free.html
Přeji Vám ať se Vašemu počítači a telefonu vyhnout všechny viry a breberky obloukem. A kdyby přeci jen Vám nějaký ten vtipálek breberku do emailu poslal, tak abyste jí včas odhalili ještě před tím, než stihne napáchat nějakou škodu.
Právě pro Vás je určený připravovaný online kurz Zabezpečení počítače, ve kterém se naučíte:
– nainstalovat a nastavit zdarma dostupný zálohovací software pro automatické vytváření záloh
– obnovit Vaše data ze zálohy
– vytvořit kompletní zálohu veškerých nastavení Vašeho počítače bez placených aplikací
– obnovit všechna nastavení Vašeho počítače po devastujícím útoku viru, nebo po poruše počítače
a také:
– osvojit si bezpečnostní pravidla pro minimalizaci rizika napadení Vašeho počítače
– ovládat správu uživatelských účtů ve Windows
– nastavit způsoby zobrazení souborů pro vyšší zabezpečení
– nainstalovat 30 denní zkušební verzi Norton Security 2016 bez dalších omezení
– nastavit důležité parametry pro zvýšení bezpečnosti Vašeho počítače
– kontrolovat a obnovovat soubory z karantény
Mám zájem o online kurz
Zabezpečení počítače
Kolik lidí již projevilo o tento kurz zájem?
Díky těmto znalostem se stanete nepřekonatelným ochráncem a strážcem Vašich dat.
Stále si ještě myslíte, že zrovna vy nemůžete nikdy o svá data přijít? Pokračujte na článek o tom proč a jak zálohovat to nejcennější, co máte ve svém počítači uloženo.